Strona główna | Mapa serwisu | English version  

  
Charakterystyka wybranego monitora LCD
Strona Glowna > Charakterystyka wybranego monitora LCD
NEC SpectraView Reference 21
Monitor LCD high-end z podświetleniem LED



























NEC SpectraView Reference 21 to monitor zaprojektowany wyłącznie do jednego zadania - wiernego i stabilnego wyświetlania kolorów. Jest pierwszym monitorem hybrydowym, który dysponuje najlepszymi cechami znanymi z technologii LCD i CRT. NEC SpectraView Reference 21 to jedyny monitor LCD klasy high-end, który posiada pełną kalibrację sprzętową.

Więcej niż CMYK Eurostandard, więcej niż AdobeRGB, więcej niż CRT.
SpectraView Reference 21 to monitor, który nie musi "symulować" barw druku na ekranie. Jego możliwości wyświetlania obrazu (gamut barwny) pozwalają odtwarzać barwy CMYK Eurostandard na zasadzie 1:1, bez konieczności przybliżania lub uśredniania barw w oparciu o transformacje profili ICC. Możliwości reprodukowania kolorów przez Reference 21 są bowiem znacznie większe niż to zakłada przestrzeń CMYK Eurostandard. Monitor ten umożliwia ponadto wyświetlanie większości kolorów specjalnych (np. PANTONE), których uzyskanie na monitorze komputerowym nie było dotąd możliwe. NEC SpectraView Reference 21, to monitor, którego gamut barwny jest większy (106%) niż przestrzeń AdobeRGB używana w profesjonalnej fotografii cyfrowej. Monitor NEC SpectraView Reference 21 posiada również szerszy gamut barwny niż najlepsze monitory CRT przeznaczone do kontroli koloru, np. BARCO Reference Calibrator V.


















NEC SpectraView Reference 21 sterowany jest oprogramowaniem kalibracyjnym SpectraView Profiler dołączanym już wcześniej do monitorów do kontroli kolorów z serii NEC SpectraView. Oprogramowanie to umożliwia definiowanie parametrów takich jak temperatura bieli, luminacja i parametr gamma. Kalibracja realizuje się tu na zasadzie sprzętowej (protokół DDC), w której oprogramowanie i urządzenia pomiarowe korygują monitor nie ingerując w nastawy tablicy kolorów karty graficznej i nastawy tablicy kolorów samego monitora. Do przydatnych funkcji tego oprogramowania należy także możliwość sprawdzania poprawności kalibracji w dowolnej chwili i porównywania jej z indywidualnym certyfikatem monitora. Możliwość ta pozwala łatwo skontrolować czy monitor nie potrzebuje ponownej rekalibracji. Po zakończeniu kalibracji automatycznie generowany jest indywidualny profil ICC monitora.

NEC SpectraView Reference 21 to rozwiązanie klasy high-end dla najbardziej wymagających użytkowników, którzy - w dziedzinie reprodukcji barw, oczekują rozwiązań bez kompromisów. SpectraView 21 to narzędzie, które rzeczywiście pomaga w pracy. Nie absorbuje uwagi projektanta procedurami technicznymi i w rezultacie pozwala się zająć wyłącznie kreacją.

Monitor NEC SpectraView Reference 21 to narzędzie dedykowane w szczególności producentom i projektantom opakowań. W projektach takich pojawiają się bowiem często kolory specjalne - charakterystyczne dla danej marki. Monitor ten bardzo dobrze sprawdza się również w studiach fotografii cyfrowej, przy stanowiskach softproofingu w studiach prepressowych oraz w dużych agencjach reklamowych.

Technologia - matryca z podświetleniem diodami LED.
Monitor NEC Reference 21 posiada unikalną matrycę LCD, podświetlaną za pomocą diod LED, które emitują światło R, G, B o różnym natężeniu. Takie rozwiązanie konstrukcyjne powoduje, że matryca LCD oprócz swoich naturalnych cech umożliwiających wyświetlanie kolorów otrzymuje "turbodoładowanie" w postaci podświetlenia, którego zakres i barwę można w pełni regulować. Charakterystyka ta nawiązuje do technologii wykorzystywanej w przypadku monitorów CRT, gdzie barwy regulowane są za pomocą parametrów strumienia elektronów z działek R, G, B. Sterowany odpowiednio strumień elektronów uderza następnie w luminofor, modyfikując jego świecenie.

W typowych monitorach LCD funkcję podświetlania spełniają świetlówki fluorescencyjne charakteryzujące się tylko jedną, nieregulowaną barwą podświetlenia. Ponadto, taki rodzaj podświetlenia jest "piętą achillesową" technologii LCD ze względu na jego niestabilność. Układy stabilizujące podświetlanie matryc LCD są oczywiście coraz bardziej efektywne, ale pomiary stabilności wyświetlania ciągle wykazują tutaj wyższość technologii CRT. Diody LED podświetlające matryce w monitorze NEC Reference 21 pracują bez porównania bardziej stabilnie i przewidywalnie. Są także znacznie trwalsze niż świetlówki fluorescencyjne. Zakładany czas pracy takich diod LED wynosi 100 tys. godzin.

Sprzętowa kalibracja monitorów LCD - fakty i mity.
Kalibracja sprzętowa bywa często utożsamiana z faktem użycia zewnętrznego kalibratora - wspomagającego proces kalibracji. Jest to oczywiste nieporozumienie. Kalibrując "normalny" monitor za pomocą "sprzętu" - jakim jest kalibrator, możemy mieć do czynienia z typową kalibracją programową. Aby łatwiej zrozumieć różnicę między kalibracją sprzętową i programową warto ściślej zdefiniować te dwa pojęcia: kalibracja programowa monitora to proces regulacji wyświetlanego obrazu ingerujący w informacje o kolorze, a kalibracja sprzętowa monitora to proces regulacji wyświetlanego obrazu bez takiej ingerencji - a wpływający jedynie na nastawy sprzętowe danego monitora.

Najłatwiej opisać różnice między kalibracją sprzętową i programową na przykładzie konkretnego parametru jakim może być biel ekranu charakteryzowana temperaturą w skali Kelvina. Dla uproszczenia założymy, że monitor jest sterowany tradycyjną kartą graficzną z paletą 16.7mln kolorów (8 bitów na kanał). Każdy z kanałów (R, G, B) może przyjąć stan z zakresu od 0 do 255, gdzie poziom 0, 0, 0 oznacza całkowitą czerń, a poziom 255, 255, 255 - całkowitą biel. W rezultacie sterowania kartą graficzną można uzyskać 256 ustawień dla każdego koloru, co daje wartość (256x256x256) = 16,7mln kombinacji. Wartość 16,7mln odpowiada więc liczbie wszystkich dostępnych barw jakie możemy uzyskać na monitorze za pomocą konkretnej karty graficznej. Przyjmijmy również założenie, że nasz monitor przed kalibracją wyświetla biel o temperaturze 7500K a biel, którą chcemy osiągnąć po kalibracji ma np. temperaturę 6500K.

Podczas kalibracji programowej urządzenie kontrolno-pomiarowe (kalibrator) analizuje temperaturę bieli . Dane pomiarowe trafiają do oprogramowania kalibracyjnego, które porównuje to co monitor w danym momencie wyświetla z tym co faktycznie wyświetlać powinien. Temperatura bieli 7500K wyświetlana przez monitor przed kalibracją posiada więcej składowej niebieskiej, niż zakładana biel kalibracyjna o temperaturze 6500K. Wniosek jest taki, że dominującą niebieską składową należy osłabić. W procesie kalibracji składowa niebieska zostaje więc zredukowana poprzez ingerencję programową w ustawienia karty graficznej. I tak, po kalibracji programowej, maksymalna wartość kanału niebieskiego będzie mogła przyjmować wartości z zakresu od 0 do np. 220. Dla przypomnienia, przed kalibracją kanał niebieski - tak jak pozostałe kolory, mógł przyjmować wartości od 0 do 255. Jaki jest więc ostateczny rezultat po przeprowadzeniu takiej kalibracji? Owszem, uzyskaliśmy pożądaną temperaturę bieli 6500K, ale odbyło się to kosztem dostępnej palety kolorów ponieważ kalibracja programowa zredukowała ją z palety 16,7mln (R 256 x G 256 x B 256) kolorów do 14,4mln (R 256 x G 256 x B 220). Reasumując, po takiej kalibracji monitor został skalibrowany do zakładanych wartości, ale teraz pracujemy na znacznie mniejszej palecie kolorów, często zresztą nie zdając sobie z tego sprawy.

W przypadku wykonania kalibracji sprzętowej rzecz wygląda oczywiście inaczej -pracujemy na pełnej palecie kolorów (16,7mln) również po zakończeniu tego procesu. Dzieje się tak ponieważ oprogramowanie kalibracyjne nie zmienia ustawień karty graficznej, lecz ingeruje, poprzez specjalne układy elektroniczne monitora, w jego nastawy fizyczne. Łatwo można więc wywnioskować, że tylko "rzeczywista" kalibracja sprzętowa pozwala w pełni wykorzystywać możliwości kart graficznych i monitorów. Jest ona możliwa - dzięki szczególnym charakterystykom konstrukcyjnym, tylko w najwyższej klasie monitorów CRT do przeznaczonych kontroli koloru, takich jak: BARCO Calibrator, Radiuss PressView czy SONY Artisan.

W przypadku tradycyjnej technologii LCD kalibracja sprzętowa monitora nie jest możliwa. Powodem jest wspominany już wcześniej sposób podświetlania matrycy - za pomocą świetlówek fluorescencyjnych. Mają one stałą temperaturę bieli, której nie daje dowolnie modyfikować, co praktycznie uniemożliwia wykonanie kalibracji sprzętowej. Problem ten dotyczy również klasy typowych monitorów LCD z kalibracją, dedykowanych do kontroli kolorów. W takich specjalizowanych monitorach LCD paleta kolorów nie jest co prawda zawężana na poziomie karty graficznej, ale redukcja ta odbywa się na poziomie tablicy kolorów samego monitora. Jest to rozwiązanie lepsze niż degradacja palety na poziomie karty graficznej, lecz ciągle "redukcja skali barwnej" jest bardzo znacząca. Dopiero w wypadku monitora LCD LED - NEC Reference 21 można rzeczywiście dokonać pełnej kalibracji sprzętowej - bez konieczności zawężania palety kolorów karty graficznej czy tablicy kolorów samego monitora. Pozwala na to sterowalne podświetlanie matrycy za pomocą diod LED RGB . Proporcje emisji światła z diod R, G i B można zmieniać płynnie, dostosowując biel do wartości kalibracyjnych.

Charakterystyka techniczna:

  • monitor 21,3" (54cm)
  • pełna, automatyczna kalibracja sprzętowa fizycznych parametrów montora. Bez redukcji zakresu barw (gamutu) w karcie graficznej i tablicy kolorów monitora.
  • specjalna matryca LCD Dual Domain IPS z podświetleniem LED,
  • podświetlenie matrycy Lumileds Lighting Luxeon DCC - RGB LED Array,
  • rozdzielczość 1600 x 1200,
  • luminacja natywna 200 cd/m2,
  • luminacja kalibracyjna 130 -170cd/m2 ,
  • kontrast 430:1,
  • kąt widzenia 176 (H/V),
  • szybkość reakcji pikseli 20ms,
  • automatyczna kalibracja jasności, kontrastu i punktu bieli,
  • oprogramowanie sterujące SpectraView Profiler (Windows, MacOSX),
  • odchyłka stabilności wyświetlania kolorów "delta e"<1,
  • odchyłka wierności wyświetlania kolorów "delta e" średnio 3,
  • indywidualny certyfikat monitora,
  • pełna kontrola parametru "Gamma",
  • predefiniowany parametr gamma dla systemu MacOS i Windows,
  • temperatura bieli od 5000 K (Proofing Standard CIE) do 9900 K,
  • złącza: 2xDVI
  • obrotowy ekran - tryb horyzontalny i portretowy,
  • kalibratory opcjonalne: GretagMacbeth EyeOne Display, GretagMacbeth EyeOne Monitor, GretagMacbeth EyeOne Pro, GretagMacbeth EyeOne Spectrolino, X-Rite DTP92, Sequel Chroma 4, Monaco Optix XR, Sony Artisan, basICColor Squid, Spectrocam,
  • osłona na monitor.
  • To jest stopka